Baldoyle United presents an easier way to pay....

Results 2014/2015

PLEASE EMAIL ANY CORRECTIONS WITH SUBJECT BUFC UPDATE


SUNDAY MAY 24

U14 Umbro Cup Final
HHFC 3 Baldoyle United 1 Cian GRASSICK

TUESDAY MAY 19

Under 16 Premier
St Kevin’s Boys 5 Baldoyle United 2 Armin GASCO Robert HOLMES

WEEKEND MAY 16

Under 13E
Baldoyle United 3 Maynooth Town 3 Michael FARRELLY (3)
Under 16 Premier
Huntstown/Hartstown 1 Baldoyle United 1 Armin GRESCO
Under 12F
Ratoath 2 Baldoyle United
Under 14D
Ashbourne United 2 Baldoyle United 2 Michael FARRELY (2)
BALDOYLE UNITED CHAMPIONS OF U14 D1 CONGRATULATIONS TO ALL!!!!!!

WEDNESDAY MAY 13

Under 14D
Baldoyle United 3 Willows 0  Kieth KIELY, Michael FARRELLY, Adam MURPHY

WEEKEND MAY 9

Under 8 White
Baldoyle United 7 Maynooth 1  Dan RING (3) Ryan BEHAN (2) Árón TIMMINS (2)
Under 16 Premier 
Baldoyle United 2 Ratoath Harps  Robert HOLMES Karl FITZSIMONS

WEEKEND MAY 2

Under 14D
Baldoyle United 8 Portmarnock 0  Michael FARRELLY (3), Adam MURPHY, Keith KIELY (2), Callum O’MAHONEY, +OG

WEEKEND APRIL 25

Under 8 White
Baldoyle United 7 Maynooth 1  Dan RING (3) Ryan BEHAN (2) Árón TIMMINS (2)
Under 8 Brown
Swords Celtic 10 Baldoyle United 5  
Under 9A
Baldoyle United v Trinity Donaghmede  Postponed
Under 9B
Rivermeade 5 Baldoyle United 4 
Under 10A
St Francis MV 2 Baldoyle United 4 Cillian MOONEY (3) Max DENT
Under 10D
Baldoyle United 12 Ratoath 0  
Under 12F
Balscadden Boys 1 Baldoyle United 1 Dylan MEADE
Under 13E
Baldoyle United 5 Balbriggan 4 Michael FARRELLY (2 Jonathan HOGAN Zak SMITH
Under 14D
Baldoyle United 6 Drumcondra o Steven DARCY Robert COONEY (2)
Cian GRASSICK (2) Adam MURPHY
Under 15B
Baldoyle United 1 Dunsaughlin Youths 3 A. McDONNELL
Under 16C
Baldoyle United 1 Clontarf 3 Sebastian PAYERAS
Under 16 Premier
Rivermount Boys 0 Baldoyle United 2 Sean GREAGHAN (2)

 


TUESDAY APRIL 21

Under 16 Premier
Ratoath 1 Baldoyle United 2 Lee O’LEARY Robert HOLMES
Under 16C
Baldoyle United 3 Raheny 2 RAFA Sebastian PAYERAS

WEEKEND APRIL 18

Under 8 White
Swords Celtic 3 Baldoyle United 7 Dan RING (2) Rhys CURLEY (2)
Árón TIMMINS (2) Ryan BEHAN
Under 8 Red
Baldoyle United 4 Dingle 5 Joshua BARRY (2) Padraig RYAN Senan McDONALD
Under 8 Brown
Baldoyle United 6 Lusk Utd 8
Under 9A
Swords Manor 5 Baldoyle United 3 Alex WHELAN (2) Jack McDERMOTT
Under 9B
Baldoyle United 6 Rush Athletic 1 
Under 10A
Baldoyle United 0 Corduff 5 
Under 10D
Maynooth Town 3 Baldoyle United 7
Under 13E
Balscadden Boys 4 Baldoyle United 5 Michael FARRELLY (5)!
Under 16C
Clontarf 6 Baldoyle United 3 HOGAN, RAFA, HICKEY
Under 15
Malahide United 2 Baldoyle United 4 E. BERRY(2). C. MURPHY & ALVARO
Under 16 Premier
Baldoyle United 2 Rivermount 1 Lee O’LEARY Sean GREAGHAN

THURSDAY APRIL 16

Under 13E
Shamrock Celtic 0 Baldoyle United 2 Connor McKENNA Michael FARELLY

TUESDAY APRIL 14

Under 15B
Kilbarrack 2 Baldoyle United 1 David DOMINGOS

WEEKEND APRIL 11

Under 8 Red
Dunboyne 1 Baldoyle United 4 Joshua BARRY (2) Senan McDONALD Jason CENTINER
Under 8 White
Baldoyle United 3 Dunboyne 3 Daniel CERINATAS Árón TIMMINS
U9A Cup Semi Final
Rivermount 6 Baldoyle United 1  Jack RANSON
Under 15B
Swords Celtic 1 Baldoyle United 5 E.BERRY (2)  K.FLOOD Z. OSBORNE  J.DEVOY

WEEKEND APRIL 12

Under 8 Red
Baldoyle United 5 Maynooth 1  Jason CENTINER (2) Joshua BARRY Padraig RYAN and HYQEL
Under 8 White
Rush Athletic 3 Baldoyle United 12 Dan RING (5) Josh REILLY (4)
Árón TIMMINS (2) Ryan BEHAN
Under 9A
Baldoyle United 1 Clonee United 3  Finn McPARTLIN
Under 9B
Balscadden Boys 1 Baldoyle United 3  Gerrard BELLO (2) Aaron TROY
Under 11
Baldoyle United 2 Glebe North 1 Sean CULLEN Warren BEHAN
Under 12F
Baldoyle United 2 Malahide United 5 Paul SEERY Dylan MEADE
Under 13E
Baldoyle United 4 Malahide United 0 Sean KANE (2) Josh DAWSON Gary MAGUIRE
U14D Semi final
Baldoyle United 3 Balscadden Boys 1 Bobby SMITH Cian GRASSICK Steven DARCY

WEEKEND MARCH 21

Under 8 Red 
Howth Celtic 6 Baldoyle United 9  Padraig RYAN (4) Senan McDONALD (2)
Jason CENTINER Amy BERRY Igor KOWALCZYK
Under 8 Brown 
Baldoyle United 7 Laytown 2 
U9A Cup Qtr Final
Baldoyle United 1 Rivervalley 0  OG
U9B Cup Qtr Final
Baldoyle United 2 Clonee United 0  Aaron TROY Stephen FINN
U10A Cup Qtr Final
Baldoyle United 4 Bohemians 1  Cillien MOONEY (2) Taylor O’REILLY Louis BUTLER
U10D Cup Qtr Final
Baldoyle United 1 Stamullen 1  Stamullen won on Penalties
Under 11A 
Baldoyle United 1  Maynooth Town 0 Cian EGAN
Under 15B 
Baldoyle United 8 St Joseph’s 2 Z. OSBORNE (4) C. MURPHY T. BUCKLEY
J. McMANUS A. KEARNS
Under 13E 
Rivermount 3 Baldoyle United 2  Josh BURKE Zak SMITH

WEEKEND MARCH 14

Under 8 Red 
Baldoyle United 3 Balbriggan 6  Padraig RYAN Sennan McDONALD Jason CENTINER
Under 8 White 
Baldoyle United 9 Ratoath Harps 10  Josh REILLY (3) Dan RING (5) Ryan BEHAN
Under 9A
Rush Athletic 2 Baldoyle United 3  Luca ROMANO Jack McDERMOTT Finn McPARTLIN
Under 11A
Maynooth Town 1 Baldoyle United 2  Cian EGAN Josh FALLON
Under 16C
Baldoyle United 2 Marino Athletic 6 PAYERAS (2)
Under 13E
Baldoyle United 4 Balscaddenn Boys 3 Michael FARRELLY (4)
Under 15B
Baldoyle United 2 Malahide United 3 Z. OSBORNE C. MURPHY
Under 16 Premier
Woodlawn Sportslink 5 Baldoyle United 5  Armin GRESCO (2) Sean GREAGHAN (2) Karl FITZSIMONS

WEEKEND MARCH 9

Under 8 White
Dunboyne 3 Baldoyle United 1  Rhys CURLEY
Under 8 Brown
Baldoyle United 5 Swords Manor 7
Under 8 Red
Dunboyne 1 Baldoyle United 4 Josh REILLY  Simon CANTWEL
Igor KOWALCZYK Jason CENTINER
Under 9B 
Balscadden Boys 0 Baldoyle United 2  Jack McDERMOTT Aaron TROY
Under 11A 
Skerries Town 3 Baldoyle United 2 Josh FALLON Cian EGAN
Under 10A 
Rivervalley Rangers 1 Baldoyle United 3 Callum BRADY (2) Cillien MOONEY
Under 12F 
Lusk United 4 Baldoyle United 1 Daragh HEAVEY
Under 13E 
Balbriggan 4 Baldoyle United 7  Michael FARRELLY (4) Jonathon HOGAN (2)
Zak SMITH Gary MAGUIRE
Under 14D Cup QF
Dunsaughlin Youths 1 Baldoyle United 2  Cian GRASSICK
Under 16C 
Baldoyle United 3 Kilmore Celtic 1  RAFA (2) Dara McMAHON
Under 16 Premier 
Baldoyle United 3 Woodlawn Sportslink 3 (5-6 on penalties) Ben BYRNE Sean GREAGHAN Rober HOLMES

WEEKEND FEBRUARY 28

Under 8 Red 
Baldoyle United 12 Sandyhill 0 Senan McDONALD (3) Padraig RYAN (3) Eamon BALLINCHE (2) Jason CENTINER (2) Ciaran McKENNA (2)
Under 8 White 
Rush Athletic 3 Baldoyle United 6 Dan RING (2) Ryan CURLY (2) Josh REILLY Árón TIMMINS
Under 15B
Maynooth Town 0 Baldoyle United 2 C. MURPHY E. BERRY
Under 13E
Baldoyle United 10 Ayrfield 1 Michael FARRELY (4)  Jonathon HOGAN (2) Josh DAWSON Connor McKENNA David CLEARY Reuben CANTWELL
Under 16 Premier
River mount Boys 1 Baldoyle United 2 Armin GRESCO Robert HOLMES (Abandoned after 55 Mins due to bad weather)

WEEKEND FEBRUARY 21

Under 8 Red 
St Columbans 7 Baldoyle United 3 Senan McDONALD (2) Jason CENTINER
Under 8 White 
Baldoyle United 14 Swords Celtic 4 Dan RING (5)  Josh REILLY (4) Ryan BEHAN (3)
Rhys CURLEY Simon CANTWELL
Under 9A
Ratoath Harps 4 Baldoyle United 1 Wesley EDIBIRI
Under 10D
Baldoyle United 1 Swords Celtic 3 Callum BRADY
Under 11A 
Artane Beaumont 1 Baldoyle United 4  Josh FALLON (2) Jack CARTER Sam HAYEEMS
Under 15  
Donneycarney 1 Baldoyle United 5  E. BERRY (3) J. DEVOY D.D DOMINGOS
Under 16C 
Baldoyle United Match Postponed

 


WEEKEND FEBRUARY 14

Under 8 White 
Baldoyle United 7 Darndale 2 Josh REILLY (2) Dan RING (2)
Ryan BEHAN (2) Rhys CURLEY
Under 8 Red
Ratoath Harps 2 Baldoyle UNited 4 Aymen BALLINCHE (2) Senan McDONALD
Jason CENTINER
Under 8 Brown
Swords Celtic 9 Baldoyle United 4
Under 9A
Baldoyle United 2 Ratoath Harps 3 Jack McDERMOTT Alex WHELAN
Under 10A
Swords Celtic 0 Baldoyle United 3 Callum BRADY Taylor O’REILLY Max DENT
Under 10D
Swords Celtic 5 Baldoyle United 4 Sean SPAIN (2) Lee FLOOD Jack CUTCHBERT
Under 11A
Baldoyle United 1 Glebe North 3 Josh FALLON
Under 12B
Malahide United 1 Baldoyle United 0
Under 12F
Lusk UNited 6 Baldpyle United 4 Darragh KEAVENY (3) Karl O’BRIEN
Under 13E
Mid Sutton 2 Baldoyle United 2 Gary MAGUIRE Cono McKENNA
Under 14B
Baldoyle United 1 Trinity Donaghmede 0 Cian GRASSICK
Under 15B
Baldoyle United 0 Ratoath Harps 4 
Under 16C
Swords Celtic 2 Baldoyle United 6 RAFA (4) Darragh MOONEY (2)
Under 16 Premier
Baldoyle United 1 McKelvey 3 Adam CLANCY

WEEKEND FEBRUARY 8

Under 8 Red
Baldoyle United 10 Howth Cel. 12 Padraig RYAN (5) Jason CENTINER (3) Ciaran McKENNA (2)
Under 8 Brown
Baldoyle United 5 Lusk 5
Under 8 White
Baldoyle United 14 Maynooth 3  Josh REILLY (5) Dan RING (5) Ryan BEHAN (2)
Rhys CURLEY (2) Árón TIMMINS
 
Under 8 Blue
Baldoyle United 5 Lusk5 Ciaran McKENNA (2) Des O’NEILL(2) Alex GALLAGHER
Under 9A
Baldoyle United 1 Willows FC 4  Alex WHELAN
Under 10A
East Meath United 8 Baldoyle United 3 Callum BRADY Taylor O’REILLY Leo MAHER
Under 10D1
Malahide United 1 Baldoyle United 5 Sean SPAIN (2) Lee FLOOD (2 ) Stephen COFFEY
Under 12B
Baldoyle United 1 Marino 2
Under 12F
Glebe North 7 Baldoyle United 0
Under 11A
Rivermeade 4 Baldoyle United 1 Warren BEHAN
Under 13E
Baldoyle United 2 Dunboyne 4 Michael FARRELLY Jonathon HOGAN
Under 14D
Clontarf 1 Baldoyle United 10 Robert COONEY (2) Keith KIELY (2) Cian GRASSICK (2) Abdrahim HALFOUL Darragh McMAHON Rasaq LAWAL Callum O’MAHONEY Bobby SMITH
Under 15
St Joseph 2 Baldoyle United 3 J. DEVOY (2) E. BERRY
Under 16C
Malahide United 4 Baldoyle United 5 Lee O’LEARY(2) Darragh McMAHON Andrew KEITH Robbie HOWE
AFL Senior Div. 1
Baldoyle United 1 Ballsbridge 1

WEEKEND JANUARY 29

Under 8 Red
Baldoyle United 2 Balbriggan 5  Jason CENTINER, HYQEL
Under 8 White
Baldoyle United 3 St Ita’s 7 Josh REILLY (2) Dan RING
Under 9A
Sandhill 5 Baldoyle United 1  Jack McDERMOTT
Under 10D
Baldoyle United 3 Maynooth Town 5  Sean SPAIN (2) Jack GALLGHER
Under 15B
Baldoyle United 1 Kinnegad Juniors 1 Eoin BARRY
Under 16C 
Lusk United 3 Baldoyle United 2  Sebastian PAYERAS, Mark HOGAN

 


WEEKEND JANUARY 24

Under 8 Red
Baldoyle United 7 Lusk United 4  Jason CENTINER (5) Padraig RYAN Árón TIMMINS
Under 8 White
Baldoyle United 5 Rivervalley 2 Ryan BEHAN (2) Josh REILLY (2) 
Under 9A
Baldoyle United 2 Rush Athletic 1 Jack RANSON Alex WHELAN
Under 10A
Ratoath Harps 1 Baldoyle United 9  Callum BRADY (3) Louis BUTLER (2) Taylor O’REILLY (2) Leo MAHER Mark NUTLEY
Under 11A
Baldoyle United 2 Malahide United 0 Josh FALLON (2)
Under 12B
Baldoyle United 1 Artane 0 Liam BURCHELL
Under 12B
Baldoyle United 1 Lusk United 2 Rui ALVES
Under 14D
Willows 3 Baldoyle United 0
Under 15B
Baldoyle United 6 Maynooth Town 3 ALVARO (2) John DEVOY (2) Cian MURPHY
David JESUS DOMINGOS
Under 16 Premier
Swords Celtic 8 Baldoyle United 2 Jamie FARRELL Dillon DEEGAN
Under 16C
Baldoyle United 2 Castleknock 3 

WEEKEND JANUARY 17

Under 16C  
Baldoyle United 7 Lusk 1 RAFA (2) and Andrew KEITH
Under 11A 
Baldoyle United 2 Rivermeade 2 Josh FALLON Warren BEHAN
Under 8 White 
Baldoyle United 8 Ratoath 5 Ryan BEHAN (2) Dan RING (2) Simon CANTWELL (2) Árón TIMMINS Josh REILLY

WEEKEND JANUARY 17

Under 8 Red 
Baldoyle United 4 Lusk United 5 Padraig RYAN (2) Senan McDONALD and HYQEL
Under 8 White 
Baldoyle United 5 Dunboyne 5  Árón TIMMINS (4) Ryan BEHAN
Under 9A 
Rivermount 3 Baldoyle United 3 Alex WHELAN (3)
Under 10A 
Baldoyle United 1 Rush 2 Leo MAHER
Under 10D 
Baldoyle United 5 Dunboyne 3 Jack GALLGHER (3) Sean SPAIN Lee FLOOD
Under 11A 
Baldoyle United 4 Malahide United 4 Sam HAYEEMS Josh FALLON Jack CARTER Cian EGAN
Under 12B 
Baldoyle United 2 Balscadden Boys 1 Dean FEENEY Jacob KIERLE
Under 12F 
Skerries Town 5 Baldoyle United 3 Eoin FINNERTY (2) Darragh HEANEY
Under 14 Cup 
Baldoyle United 4 Willows 0 Keith O’BRIEN KIELY (2) Rasaq LAWAL Cian GRASSICK
Under 15B 
HHFC 6 Baldoyle United 0
Under 16 Premier 
Baldoyle United 3 Hartstown 2 Robert HOLMES Sean COLLINS
Under 16C 
Baldoyle United 6 Swords Celtic 0 Darragh MOONEY (2) Jamie DARBY (2) Robbie HOWE Ryan MURRAY

WEEKEND DECEMBER 6

Under 8 Red
Baldoyle United 2 Laytown 2 Senan McDONALD Padraig RYAN
Under 8 White
Baldoyle United 6 Laytown 3 Dan RING (4) Josh REILLY Árón TIMMINS
Under 9A
Baldoyle United 1 Swords Celtic 7 Jack McDERMOTT
Under 10A
Dunboyne 4 Baldoyle United 3 Leo MAHER Callum BRADY Taylor O’REILLY
Under 10D
Balscadden Boys 5 Baldoyle United 2 Jack GALLAGHER (2)
Under 11A
Skerries Town 2 Baldoyle United 2 Josh FALLON Connor CRIBBEN
Under 12B
Baldoyle United 1 St Ita’s Portrane 1 Callum MAGUIRE
Under 13E
Baldoyle United 3 Mid Sutton 0 Michael FARRELLY (3) Gary MAGUIRE
Under 14D
Baldoyle United 2 Clonee 0 Cian GRASSIC Callum O’MAHONEY
Under 15B
Baldoyle United 3 Donnacarney Celtic 1 A McDONNELL  J McMANUS  J McCARTHY
Under 16 Premier
Baldoyle United 0 Laytown 5

WEEKEND NOVEMBER 29

Under 8 White
Baldoyle United 8 Balbriggan 7 Dan RING (3) Josh REILLY (3) Árón TIMMINS, HYQEL
Under 8 Red
Baldoyle United 6 Corduff 1 Dan RING (3) Senan McDONALD, HYQEL
Under 9A
Finglas Celtic 9 Baldoyle United 0
Under 10A
Baldoyle United 2 Corduff 7 Leo MAHER Cillien MOONEY
Under 10D
Baldoyle United 6 Skerries Town 4 Sean SPAIN (3) Jack GALLAGHER (3)
Under 16C
Baldoyle United 3 Malahide United 3 Sebastian PAYERAS (3)
Under 12b
Laytown 3 Baldoyle United 4 Jacob KIERLE (2) Paddy DOYLE Liam BUTCHERS
Under 12F
Baldoyle United 1 Ratoath Harps 2 Alex BROWN  Man of the match – Lee DOYLE
Under 15B
Dunsaughlin youths 2 Baldoyle United 2 J. McCARTHY (2)
Under 14D
Dunsaughlin youths 1 Baldoyle United 3 Adam MURPHY (2) Rassaq LAWAL

WEEKEND NOVEMBER 22

Under 8 Red
Baldoyle United 4 Balbriggan 4 Ryan BEHAN (2) Rhys CURLEY  Ryan CURLEY
Under 8 White
Baldoyle United 6 Rush Athletic 5 Dan RING (4) Josh REILLY Árón TIMMINS
Under 12F Friendly
Ballymun United 8 Baldoyle United 3  Sean ELLIOT Paul SEERY Sean O’KEEFE

SATURDAY NOVEMBER 8

Under 9A
Rush Athletic v Baldoyle United Postponed

SUNDAY NOVEMBER 2

Under 12B
Darndale 7 Baldoyle United 2  Dean FEANEY Liam BURCHALL
Under 12F
Baldoyle United 3  Balscadden Boys 2 Eoin FINNERTY Jack CARTER  Paul SEERY
Under 14D
Baldoyle United 2 Ashbourne United 1 Robert COONEY Callum O’MAHONEY
Under 15B
Baldoyle United 5 Swords Celtic 2 A. McDONNELL, C MURPHY J McMANUS
Under 16 Premier
Laytown 3 Baldoyle United 1 Karl FITZSIMONS

SATURDAY NOVEMBER 1

Under 9B
Baldoyle United 3 Woodlawn Sportslink 3 Aaron WHYTE Michael EUSTACE
Hayden O’NEILL
Under 12B
Darndale 7 Baldoyle United 2 Dean FEENEY Liam BURCHALL
Under 12F
Baldoyle United 3 Balscadden Boys 2 Eoin FINNERTY Jack CARTER Paul SEERY
Under 9A
Baldoyle United 1 Finglas Celtic 3 Jack McDERMOTT
Under 10A
Corduff 2 Baldoyle United 3 Callum BRADY (2) +OG
Under 11
Glebe North 2 Baldoyle United 2 Cian EGAN Sam HAYEEMS

SUNDAY OCTOBER 19

Under 16c
Marino 2 Baldoyle United 1
Under 16A
Baldoyle United 3 Portmarnock 3 Robert HOLMES (3)
Under 12f
Malahide United 6 Baldoyle United 1 Eoin FINNERTY
Under 12b
Clonee 0 Baldoyle United 0
Under 13E
Malahide United 2  Baldoyle United 3  Zak SMITH Conor McKENNA Jonathon HOGAN
Under 14
Baldoyle United 5 Dunsaughlin 1 Cian GRASSICK (2) Keith O’BRIEN KIELY
Adrahim HALFAOUL Richie WYNNE
Under 15
Ratoath Harps 2 Baldoyle United 3  A. McDONNELL (2) J. MURPHY

SATURDAY OCTOBER 18

Under 8 Group 2
Balbriggan 0 Baldoyle United 11  Dan RING (3) Ryan CURLEY (3)
Josh REILLY (3) Árón TIMMINS Ryan BEHAN
Under 8 Group 4
Baldoyle United 2 Ratoath 8  Igor KOWALCZYK Amy BERRY
Under 9A
Swords Celtic 2 Baldoyle United 1  Jack McDERMOTT
Under 9B
Ratoath 4 Baldoyle United 4  Michael EUSTACE Ryan COLLINS Stephen FINN Alex DUFFY
Under 10A
Baldoyle United 4 Dunboyne 2 Max DENT (2) Cillien MOONEY Callum BRADY
Under 10C
Baldoyle United 1 Balscadden Boys 2  Matthew McCORMACK

SUNDAY OCTOBER 12

Under 12B
Marino 5 Baldoyle United 4  Liam BURCHELL (2) Callum MACGUIRE Alex SMITH
Under 12F
Baldoyle United 0 Glebe North 10
Under 13E
Baldoyle United 2 Shamrock Celtic 1 Jonathon HOGAN Michael FARRELLY
Under 14D
Drumcondra 3 Baldoyle United 2 Callum O’MAHONEY Adam MURPHY
Under 15B
Kinnegad 1 Baldoyle United 4 Eoin BERRY (3) Josh McCARTHY
Under 16C
Raheny United 0 Baldoyle United 5

SATURDAY OCTOBER 11

Under 8 Group 3
Maynooth 11 Baldoyle United 3 Jason CENTINER Senan McDONALD
Under 8 Group 4
Ashbourne United 4 Baldoyle United 9 Ryan BEHAN (3) Ryan CURLEY (2) Árón TIMMINS  Josh REILLY Dan RING Rhys CURLEY
Under 8 Group 5
Ashbourne United 4 Baldoyle United 6 Ciaran McKENNA  Des O’NEILL
Under 9 Group 2
Woodlawn Sportslink 2 Baldoyle United 8 Jack McDERMOTT (4) Alex WHELAN (2)
Presley EDIBIRI Scott LARKIN
Under 9 Group 5
Malahide United 3 Baldoyle United 7 Ryan COLLINS (4) Stephen FINN
Michael EUSTACE Gerrard BELLO
Under 10 Group 2
Dunboyne 4 Baldoyle United 5 Cillian MOONEY (2) Callum BRADY (3)
Under 11
Baldoyle United 1 Ashbourne 1 Shane BOYNE

 


SUNDAY OCTOBER 5

Under 12 Prem A
Baldoyle United 0 Corduff 7
Under 12 E
Baldoyle United 2 Swords Celtic 8
Under 13
St Ita’s 3 Baldoyle United 1 Reuben CANTWELL
Under 14
Corduff 4 Baldoyle United 2 Callum O’MAHONEY  Cian GRASSICK
Under 15
Baldoyle United 7 Castleknock Celtic 2 Eoin BERRY (2) Josh McCARTHY (2)
Adam McDONNELL (2) David Jesus DOMINGO
Under 16E
Baldoyle United 1 Woodlawn 2 Adam CLANCY
Girls U 10 GA
Clonee 7 Baldoyle United 2
Girls U 10 GC
Leixlip 4 Baldoyle United 2  Caitlin MEAGHER
Girls U 10
Baldoyle United 3 Stamullen 0 Amy CURRIVAN (2) Leah McKEAVER 

SATURDAY OCTOBER 4

Under 8  G3
Baldoyle United 2 Maynooth Town 7 Senan McDONALD Jason CENTINER Hyqel
Under 8 G4
Baldoyle United 7 Rush 4 Josh REILLY (2) Daniellus CERINATAS (2) Dan RING Ryan BEHAN
Under 9  G2
Baldoyle United 3 St Ita’s Portrane 1 Jack McDERMOTT Alex WHELAN Finn McPARTLIN
Under 9 G5
Baldoyle United 5 Swords Manor 0 Hayden O’NEILL Luke KAVANAGH Stephen FINN
Callum DOYLE Ryan COLLINS
Under 11 
Darndale 7 Baldoyle United 2  Cian EGAN Josh FALLON 

SUNDAY SEPTEMBER 28

Under 12  Prem-A
Rush Athletic 3 Baldoyle United 2 Scott TAAFFE Dean FEENEY
Under 12  D-E
Malahide Uinted 2 Baldoyle United 2 Eoin FINNERTY (2)
Under 13E
Ayrfield 2 Baldoyle United 3 Conor McKENNA Michael FARRELLY Zak SMITH
Under 14C
Baldoyle United 0 Hartstown Huntstown FC 4
Under 15C
Corduff 1 Baldoyle United 3 E. BERRY J. McCARTHY J. McMANUS
Under 16A
Balscadden Boys 0 Baldoylyle United 5 Stephen CULLEN (2) Lee O’LEARY
Robert HOLMES Michael BEHAN

SATURDAY SEPTEMBER 27

Under 8  G3
Balbriggan 7 Baldoyle United 6 Senan McDONALD (2) Jason CENTINER (3) Ameyn BALLINCE
Under 8  G4
Swords Manor 2 Baldoyle United 12 Dan RING (4) Ryan BEHAN (3)
Josh REILLY (3) Árón TIMMINS +OG
Under 9  G2
Baldoyle United 4 Rivervalley 4 Jack McDERMOTT (3) Alex WHELAN
Under 9  G5
Baldoyle United 11 Ashbourne 3 Gerrard BELLO (3)
Michael McDERMOTT (2) Ryan COLLINS (2)
Hayden O’NEILL (2) Stephen FINN (2)
Under 10  G2
Dingle United 2 Baldoyle United 9 Callum BRADY (4) Leo MAHER (2) Taylor O’REILLY
Cillian MOONEY Max DENT
 
Under 10  G5
Corduff 5 Baldoyle United2   Leo FOGARTY Jack GALLGHER
Under 11  G2
Baldoyle United 3 Woodlawn 2 Cian EGAN (2) Sam QUINLAN

SATURDAY SEPTEMBER 20

Under 8  G4
Baldoyle United 7 Corduff 1 Josh Reilly (3) Rhys CURLEY Árón TIMMINS Ryan BEHAN +OG
Under 8  G5
Balscadden Boys 7 Baldoyle United 4 Ciaran McKENNA (2) Cian SMYTH Joshua BARRY
Under 9  G2
Rivermount 5 Baldoyle United 4 Jack McDERMOTT (3) Alex WHELAN
Under 10
Baldoyle United 7 Balbriggan 0 Callum BRADY (2) Sean SPAIN (2) Louis BUTLER
Max DENT Leo MAHER

SUNDAY SEPTEMBER 21

Under 15c
Raheny 1 Baldoyle United 1 Cian MURPHY
Under 12A
Baldoyle United 4 Rush Athletic 3 Liam BURCHILL (2) Callum MAGUIRE Alex SMITH
Under 12 D-F
Baldoyle United 7 Balbriggan 6 Darragh HEAVEY (3) Paul SHEERY
Eoin FINNERTY Jack CARTER +OG
Under 13E 
Ayrfield 2 Baldoyle United 3 Connor McKENNA Michael FARRELLY Zak SMITH
Under 14c
East Meath United 8 Baldoyle United 1 Steven DARCY
Under 16
Baldoyle United 2 Corduff 2 John Paul O’MAHONY +OG

SATURDAY SEPTEMBER 13

Under 8  G3
Baldoyle United 8 Ashbourne 3 Ryan BEHAN (2) Igor KOWALCZYK (2) Senan McDONALD Jason CETINER (2) Adam BALFOUR
Under 8  G2
Baldoyle United 9 Ashbourne 0 Rhys CURLEY(3) Dan RING (3) DANELIUS Árón TIMMINS
Under 9 Group 2
Baldoyle United 3 Rivermeade 2 Jack McDERMOTT (2) Presley EDIBIRI
Under 9 Group 5
Baldoyle United 5 Balrath FC 2 
Under 10 Group 2
St FrancisM/V 2 Baldoyle United 3 Callum BRADY Louis BUTLER  Max DENT
Under 11 
Darndale 7 Baldoyle United 2 Cian EGAN Josh FALLON

SUNDAY SEPTEMBER 14

Under 12 Prem A
Balscadden Boys 3  Baldoyle United 0
Under 12 D-F
Glebe North 1 Baldoyle United 2 Scott TAAFE Alex BROWN
Under 14c
Baldoyle United 2 Malahide United 6 Abdrahim HALFAOUI Steven DARCY
Under 15c
Baldoyle United 6 Portrane Athletic 6 A. KEARNS A. McDONNELL(2) ALVARO(2) C. MURPHY
Under 16
Maynooth  1 Baldoyle United 4 Adam CLANCY (2) Lee O’LEARY Robert HOLMES


SATURDAY SEPTEMBER 6

Under 9 Group 2
Skerries Town 3 Baldoyle United 4 Jack McDERMOTT (3) Luca ROMANO
Under 10 Group 2
Baldoyle United 8 Dunsaughlin 3 Leo MAHER (3) Cillien MOONEY (2)
Callum BRADY Sean SPAIN Max DENT
Under 15c
St. Mochtas 2 Baldoyle United 6 Cian MURPHY (4)  Jack MURPHY Alex KEARNS

SATURDAY AUGUST 30

AUL Division 1A
Baldoyle United 0 Raheen Celtic 3

SUNDAY AUGUST 24

AUL Premier B
Valley Park United 5 Baldoyle United 1 

SUNDAY AUGUST 17

AUL Premier B
Baldoyle United 1 Dingle United 3  David BYRNE

 

RESULTS FOR 2013/2014

Twitter

BUFC.com @BaldoyleUtd
RT @sharonboyle31: @FingalSports @BaldoyleUtd @OCallaghanCian @Dairenilaoi School-Club Link with St Laurences & BaldoyleUtd leading into th…
h J R
BUFC.com @BaldoyleUtd
Want to help out with a schoolboy football team? @FAICoachEd @Striker1Online @sharonboyle31 @FingalSportshttps://t.co/ka2tJRN7G5
h J R
BUFC.com @BaldoyleUtd
Our FEBRUARY MID TERM CAMP is this Thursday and Friday. You can register online today at: https://t.co/aw2uOzvMjuhttps://t.co/sxPta27pf3
h J R

Facebook

3 days ago

Baldoyle Utd

COACHES WANTED FOR U9, U12 AND U13 TEAMS:

We have a huge number of children in the area who want to play football ahead of the new season in March. Every team needs at least one manager or coach.

If you think you can help out with managing a team at any age group, even at the weekend only, then please contact Dermot.

No manager = no team !
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 days ago

Baldoyle Utd

SPONSORED 5-A-SIDE TO RAISE MONEY FOR NEW ASTRO

The existing astro is in need of replacement. We want to replace it and get new fencing. The cost is approx. €92,000 (with further works in the hall and a new gym costing another €62,000). .

Please support the upcoming SPONSORED 5 A SIDE to raise money towards the astro. Get a sponsorship card from the clubhouse or your manager.

Raise more than €50 and be in with a chance of winning Premium Level Ireland match tickets and Summer Camp places.

The format on the night will be a fun 5-a-side:

HALL
U7s: 6-6.45
U8s: 6.45-7.30
U9s: 7.30-8.15
U16s: 8.15-9pm

ASTRO
U10 Boys & U11 Girls: 6-6.45
U11 Boys & U12 Girls: 6-6.45

U12 Boys: 6.45 -7.30
U13 Boys & U 14 Girls: 6.45-7.30

U14/15 Boys 7.30-8.15

U15 Girls and Youths : 8.15-9pm
U18 Boys: 9-9.45
... See MoreSee Less

View on Facebook

6 days ago

Baldoyle Utd

🔺PLEASE PARK CAREFULLY AT RACECOURSE PARK

We received a few complaints about cars being parked on the FOOTPATH at the entrance to Racecourse Park on Grange Rd (opp. Seagrange Pk). The cars are blocking people on the footpath who are in wheelchairs,or with buggies etc. So please take care and allow space on the footpath when parking at Racecourse Park. There is a public Car Park at Red Arches Rd (on other side of Racecourse Park).
Thanks for your co-operation 👍
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 week ago

Nitro Sports

best of luck to all at your club - from Nitro Sports ... See MoreSee Less

View on Facebook

2 weeks ago

Baldoyle Utd

⚽ BALDOYLE UNITED MID-TERM CAMP
THIS THURSDAY AND FRIDAY!

Register today at: pay.easypaymentsplus.com/feepay1v2.aspx?id=769
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 weeks ago

Baldoyle Utd

Two new courses at the Baldoyle Family Resource Centre ... See MoreSee Less

View on Facebook

2 weeks ago

Baldoyle Utd

GREAT DISCUSSION: ' MAKING POLITICS WORK FOR FOOTBALL'

Baldoyle Utd Chairman Dermot Penrose and Club PRO Dave Nutley attended the public meeting on Monday night in The Beachcomber, Killester on how to improve the game in Ireland.

Speakers included Niall Quinn, Emmet Malone (Irish Times sports ), Neil Cotter (author of Dublin - The Chaos Years) Ethel Buckley and Niamh O Mahony (head of the Cork City supporters trust).

A full report is at www.the42.ie/niall-quinn-plan-for-irish-football-4477376-Feb2019/

Niall Quinn passionately set out his vision for a reinvigorated League of Ireland with academies and education for young players. Other speakers highlighted how a fragmented Irish football scene, with too many leagues and vested interests,could hamper development. Organiser Senator Aodhan O'Riordain observed how football, unlike GAA and rugby, had little influence in government and did not present itself well for funding.

A very interesting discussion and lots of food for thought. Have you any thoughts on the future for LoI or schoolboy football ?
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 weeks ago

Baldoyle Utd

Some pics with our lads in their red change strip in AUL Div 1 Sat action. Darragh Cullens team tasted defeat against St Ita's at Brookstone Rd on Feb 2nd. ... See MoreSee Less

View on Facebook

3 weeks ago

Baldoyle Utd

🤾‍♂️🥅WANT TO BE A GOALKEEPER WITH OUR UNDER 10s? ... See MoreSee Less

View on Facebook

3 weeks ago

Baldoyle Utd

Hard luck to our Girls Youths team who were beaten 5-3 by Mount Merrion in the Lee Bros cup Semi-Final today.
Going behind to an early goal, the Girls battled hard and were deservedly level 1-1 at the half time break.
Unfortunately for Tony Nolan's team the second half didnt go to plan and Mount Merrion ran out 5-3 winners with Abby Croke Radley(2) and Rachel Hanley getting the Baldoyle goals.
Congratulations though, are due to the team as it was a strong performance with some great football on display. The future is bright for these girls in green.
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 weeks ago

Baldoyle Utd

SPECIAL OPEN TRAINING SESSION THIS SATURDAY FOR U12S (Born 2007)

⚽ All welcome. Beginners to elite level:
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 weeks ago

Baldoyle Utd

BALDOYLE UTD WELCOME NEW PLAYERS - OPEN TRAINING THIS WEEK

See details below:
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

New training schedule for the Astro pitch, grass area and hall. ... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

Two goals from Nicole Haas gave Baldoyle Utd U15 girls a hard fought win over a strong and resilient Donacarney Celtic. ... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

U13 TEAM PLAYING IN THE NEW NDSL LEINSTER ELITE DIVISION LOOKING FOR PLAYERS/GOALKEEPER: ... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

🏆 CUP SEMI FINAL THIS SUNDAY

Our U15 girls take on Donnacarney in the Cup semi final at the clubhouse pitch.

The girls have done brilliantly to get this far in the competition and they need your support on Sunday to help them get through to the final.

Drop down to support the girls! Kick Off 1 pm.
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

OUR UNDER 14 PREMIER TEAM LOOKING FOR PLAYERS AND A GOALKEEPER

Training Friday. Contact Tony at 086 123 8879
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

🏆 PLAYERS ALSO WANTED FOR OUR LEAGUE WINNING U16 (2003) TEAM:

Open Training on MONDAY 21 January. 8pm:
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

⚽ NEW PLAYERS WELCOME FOR OUR U12 TEAMS: ... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

BALDOYLE UNDER 10S (2009) WELCOME NEW PLAYERS:

⚽ Training this Saturday at 11.45
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Baldoyle Utd

BALDOYLE IN 7TH HEAVEN

AUL: DINGLE UTD 0 BALDOYLE UTD 7

The AUL Premier A season resumed on Friday night with Mark Cromwell's side putting 7 without reply away to Dingle Utd. Fantastic start to 2019.

Goals from Al Courtney (2), Ian Crowe, Keith Lally, Jay Sheehan, Jamie Darby and Johnathan Buckley.

Man of the Match (pic) Johnathan Buckley
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

⚽ Reminder that the Academy for 4-7yr old boys and girls will resume on SATURDAY 12 January.

Tuesday academy also 4.30 to 5.30.

Baldoyle Utd Clubhouse astro. Brookstone Road

All welcome

See you then.
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

NEW PLAYERS WELCOME FOR OUR U14 TEAM (2005) ... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

OLYMPUS DIGITAL CAMERA ... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

⚽ CHRISTMAS 5-A-SIDE

We will be holding our Christmas 5 a side on FRIDAY 28 DECEMBER

⚽ Ages 7 - 15
⚽ Boys and Girls
⚽ From 11 am
⚽ ALL Welcome

⌚️ 11 am - U7 and U8
⌚️ 12 pm - U9 and U10
⌚️ 1pm - U11 and U12
⌚️ 2pm - U13 to U15

Cost €5.

Contact your manager and pay on the day.
At Baldoyle Utd Clubhouse astro.
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

It's been another great year for the boys section. Congratulations to all the coaches, players, parents and club volunteers. Particular congratulations to :

🏆 Dave Taaffe's U15B side - League winners
🏆 Mark/Gerry's U14 Premier team - League Runners-Up
🏆 Paval's U12D - Cup Winners
🏆 Niall/Justin's U11 - Cup Winners
+ Simon's U17 Premier team - League Runners Up
+ Tony/Steve 's U9 team Szydlowiec International Cup

2019 promises to be even more exciting with a renovated clubhouse and new astro surface for our training area.
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

Our saturday morning Academy is cancelled this weekend due to the weather warning. ... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

🏆 END OF SEASON AWARDS - THIS SATURDAY!

***** NOW IN RACECOURSE INN DUE TO BAD WEATHER *****

Our 'end of season awards' for the schoolboy section will take place on SATURDAY, 15 December at 11.30 am in THE RACECOURSE INN

There will be two awards for each team at U10 and older age groups - 'Player of Year' and 'Most Improved Player'. There will also be medals for U7, U8 and U9 age groups.

See you all there and wear your Baldoyle tops !
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Baldoyle Utd

BALDOYLE BOYS TAKE ON IRELAND WITH NDSL SQUAD

Congratulations to Baldoyle Utd players Conor Fitzpatrick and Callum Ralph who helped the NDSL U15 squad earn a 0-0 draw with Ireland Under 15s on Sunday.

The game was a charity match to raise funds for Autism Ireland held in Oscar Traynor Centre, Coolock.
You can donate at www.autismireland.ie
... See MoreSee Less

View on Facebook